John C Tune Airport (JWN)
John C Tune Airport (JWN)
JWN
John C Tune Airport (JWN)
Nashville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JWN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-53-12.2000W/36-10-56.5000N -86.886722/36.182361 (Estimated) |
| Elevation | 495 ft / 150.88 m (Surveyed) |
| Land | 390 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Nashville, TN |
| Location | Davidson County, TN |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 02/20
| Dimensions | 5500 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 15° | 127° |
| Physical elevation | 458.00 ft | 495.00 ft |
| Coordinates | 36.175053N / 86.889086W | 36.189663N / 86.884337W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |