Jackson County-reynolds Field Airport (JXN)
Jackson County-reynolds Field Airport (JXN)
JXN
Jackson County-reynolds Field Airport (JXN)
Jackson, MI
Latest photos of Jackson County-reynolds Field Airport (JXN)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JXN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-27-37.6000W/42-15-37.5000N -84.460444/42.260417 (Estimated) |
| Elevation | 1001 ft / 305.10 m (Surveyed) |
| Land | 700 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Jackson, MI |
| Location | Jackson County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JXN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5349 x 150 ft (1630 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 51° | 127° |
| Physical elevation | 992.00 ft | 989.00 ft |
| Coordinates | 42.256100N / 84.466687W | 42.265350N / 84.451346W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 972.00 ft | 1000.00 ft |
| Coordinates | 42.263768N / 84.467716W | 42.256242N / 84.456963W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- LOW ALT ACFT OPNS PROHIBITED INVOF PRISON 4 MI NE.
- PRVDD SFC APROPLY MKD; IF USED AT NGT RY APROPLY LGTD INCLUDING EDGE LGTS; CLEAR FAR PART 77 20:1 APCH SFCS TO BOTH RY ENDS; 300 FT & ASSOCD EDGE RY SAFETY AREAS PRVDD; HOLD SHORT LINES PAINTED ON ALL ADJACENT TWYS; AREA BYD EACH THR MKD AS TWYS NOT DSPLCD THRS; THR COORDS & ELEVS PRVDD TO AGL-200.