Hillsdale Municipal Airport (JYM)
Hillsdale Municipal Airport (JYM)
JYM
Hillsdale Municipal Airport (JYM)
Hillsdale, MI
Latest photos of Hillsdale Municipal Airport (JYM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JYM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-35-12.1150W/41-55-16.6900N -84.586699/41.921303 (Estimated) |
| Elevation | 1184 ft / 360.88 m (Estimated) |
| Land | 283 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Hillsdale, MI |
| Location | Hillsdale County, MI |
| Magnetic Variation | 07W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JYM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 1155.00 ft | 1184.00 ft |
| Coordinates | 41.921724N / 84.595866W | 41.920880N / 84.577530W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |