York Municipal Airport (JYR)
York Municipal Airport (JYR)
JYR
York Municipal Airport (JYR)
York, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JYR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
097-37-26.6608W/40-53-47.0990N -97.624072/40.896416 (Estimated) |
| Elevation | 1670 ft / 509.02 m (Surveyed) |
| Land | 467 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of York, NE |
| Location | York County, NE |
| Magnetic Variation | 06E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JYR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4500 x 150 ft (1372 x 46 m) |
| Surface | TURF-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 1665.00 ft | 1664.00 ft |
| Coordinates | 40.892333N / 97.632336W | 40.899614N / 97.619189W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 17/35
| Dimensions | 5898 x 100 ft (1798 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1665.00 ft | 1670.00 ft |
| Coordinates | 40.904816N / 97.623779W | 40.888693N / 97.621787W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |