Charleston Executive Airport (JZI)
Charleston Executive Airport (JZI)
JZI
Charleston Executive Airport (JZI)
Charleston, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JZI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-00-11.7000W/32-42-03.7000N -80.003250/32.701028 (Estimated) |
| Elevation | 18 ft / 5.49 m (Surveyed) |
| Land | 1373 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Charleston, SC |
| Location | Charleston County, SC |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4313 x 150 ft (1315 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 10.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 32.691118N / 80.005830W | 32.701148N / 79.998360W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 09/27
| Dimensions | 5350 x 100 ft (1631 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 19.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 32.704855N / 80.012896W | 32.705048N / 79.995506W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |