Pickens County Airport (JZP)
Pickens County Airport (JZP)
JZP
Pickens County Airport (JZP)
Jasper, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | JZP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-27-26.0000W/34-27-12.5000N -84.457222/34.453472 (Estimated) |
| Elevation | 1535 ft / 467.87 m (Surveyed) |
| Land | 137 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Jasper, GA |
| Location | Pickens County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1500.00 ft | 1535.00 ft |
| Coordinates | 34.459881N / 84.460224W | 34.447085N / 84.454190W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |