Rialto Municipal /miro Fld/ Airport (L67)
Rialto Municipal /miro Fld/ Airport (L67)
L67
Rialto Municipal /miro Fld/ Airport (L67)
Rialto, CA
Latest photos of Rialto Municipal /miro Fld/ Airport (L67)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | L67 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-24-05.8690W/34-07-45.6370N -117.401630/34.129344 (Estimated) |
| Elevation | 1455 ft / 443.48 m (Estimated) |
| Land | 600 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Rialto, CA |
| Location | San Bernardino County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RAL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4500 x 100 ft (1372 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 72° | 127° |
| Physical elevation | 1445.00 ft | 1424.00 ft |
| Coordinates | 34.127371N / 117.410324W | 34.131121N / 117.396158W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 2650 x 50 ft (808 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1448.00 ft | 1406.00 ft |
| Coordinates | 34.133175N / 117.398929W | 34.125937N / 117.398875W |
| Gradient | 1.60 | 1.60 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |