Ocotillo Airport (L90)
Ocotillo Airport (L90)
L90
Ocotillo Airport (L90)
Ocotillo Wells, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | L90 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-07-53.7000W/33-08-52.0000N -116.131583/33.147778 (Estimated) |
| Elevation | 160 ft / 48.77 m (Estimated) |
| Land | 353 acres |
| Location | San Diego County, CA |
| Magnetic Variation | 13E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | SAN - San Diego |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SAN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | P |
Runway 09/27
| Dimensions | 2475 x 150 ft (754 x 46 m) |
| Surface | DIRT-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 33.146711N / 116.134314W | 33.144983N / 116.126489W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 4210 x 150 ft (1283 x 46 m) |
| Surface | DIRT-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 33.153681N / 116.136169W | 33.144131N / 116.128400W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |