Mountain Valley Airport (L94)
Mountain Valley Airport (L94)
L94
Mountain Valley Airport (L94)
Tehachapi, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | L94 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-25-23.3010W/35-06-03.8800N -118.423139/35.101078 (Estimated) |
| Elevation | 4220 ft / 1286.26 m (Estimated) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Tehachapi, CA |
| Location | Kern County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
Runway 09L/27R
| Dimensions | 4890 x 36 ft (1490 x 11 m) |
| Surface | ASPH-DIRT-F |
| 09L | 27R | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Nonstandard
*NON STANDARD THRESHOLD MARKING ONLY |
Nonstandard
*NON STANDARD THRESHOLD MARKING ONLY |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09R/27L
| Dimensions | 4890 x 36 ft (1490 x 11 m) |
| Surface | ASPH-DIRT-F |
| 09R | 27L | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Nonstandard , Fair Condition | Nonstandard , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |