Capital Region International Airport (LAN)
Capital Region International Airport (LAN)
LAN
Capital Region International Airport (LAN)
Lansing, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LAN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-35-10.3000W/42-46-43.1000N -84.586194/42.778639 (Estimated) |
| Elevation | 861 ft / 262.43 m (Surveyed) |
| Land | 2160 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Lansing, MI |
| Location | Clinton County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 11/2005 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5002 x 120 ft (1525 x 37 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 858.00 ft | 848.00 ft |
| Coordinates | 42.773167N / 84.601046W | 42.781423N / 84.586160W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10L/28R
| Dimensions | 3601 x 75 ft (1098 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10L | 28R | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 846.00 ft | 850.00 ft |
| Coordinates | 42.781920N / 84.584976W | 42.781812N / 84.571563W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 10R/28L
| Dimensions | 8506 x 150 ft (2593 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 10R | 28L | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 860.00 ft | 848.00 ft |
| Coordinates | 42.778205N / 84.601055W | 42.777954N / 84.569376W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- BIRDS ON & INVOF ARPT.
- RY 10L/28R NOT AVBL TO ACR ACFT WITH MORE THAN 9 PSGR SEATS.
- INTL ARRIVALS ACCEPTED UP TO 20 PAX. ADCUS AVBL.
- TWYS E & G NOT AVBL TO ACR ACFT WITH MORE THAN 9 PSGR SEATS.
- USDOT EMERG CONTINGENCY PLAN ON FILE WITH THE ARPT OPNS MGR. PLEASE CTC OPS AT 517-321-8525 FOR ADDNL INFO.
- DETERMINATION PENDING.