Laramie Regional Airport (LAR)
Laramie Regional Airport (LAR)
LAR
Laramie Regional Airport (LAR)
Laramie, WY
Latest photos of Laramie Regional Airport (LAR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LAR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
105-40-30.0000W/41-18-43.4000N -105.675000/41.312056 (Estimated) |
| Elevation | 7284 ft / 2220.16 m (Surveyed) |
| Land | 1580 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Laramie, WY |
| Location | Albany County, WY |
| Magnetic Variation | 13E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LAR (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 8502 x 150 ft (2591 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 7283.00 ft | 7272.00 ft |
| Coordinates | 41.302699N / 105.687394W | 41.319027N / 105.665301W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 6300 x 100 ft (1920 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 7273.00 ft | 7275.00 ft |
| Coordinates | 41.319729N / 105.681316W | 41.307600N / 105.664982W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes |