Lubbock Preston Smith International Airport (LBB)
Lubbock Preston Smith International Airport (LBB)
LBB
Lubbock Preston Smith International Airport (LBB)
Lubbock, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LBB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
101-49-14.0000W/33-39-49.2000N -101.820556/33.663667 (Estimated) |
| Elevation | 3282 ft / 1000.35 m (Surveyed) |
| Land | 3000 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles N of Lubbock, TX |
| Location | Lubbock County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZFW - Fort Worth |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LBB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 8003 x 150 ft (2439 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 3258.00 ft | 3253.00 ft |
| Coordinates | 33.662228N / 101.822899W | 33.662356N / 101.796603W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 17L/35R
| Dimensions | 2891 x 75 ft (881 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17L | 35R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3255.00 ft | 3262.00 ft |
| Coordinates | 33.659819N / 101.817155W | 33.651876N / 101.817096W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17R/35L
| Dimensions | 11500 x 150 ft (3505 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17R | 35L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3282.00 ft | 3242.00 ft |
| Coordinates | 33.682360N / 101.829036W | 33.650762N / 101.828817W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | ODALS |