Arnold Palmer Regional Airport (LBE)
Arnold Palmer Regional Airport (LBE)
LBE
Arnold Palmer Regional Airport (LBE)
Latrobe, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LBE |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-24-24.3000W/40-16-28.6000N -79.406750/40.274611 (Estimated) |
| Elevation | 1199 ft / 365.46 m (Surveyed) |
| Land | 945 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Latrobe, PA |
| Location | Westmoreland County, PA |
| Magnetic Variation | 07W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LBE (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 04/1977 |
| Federal Agreements | NGVY |
Runway 03/21
| Dimensions | 3609 x 75 ft (1100 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 20° | 127° |
| Physical elevation | 1140.00 ft | 1138.00 ft |
| Coordinates | 40.273386N / 79.400790W | 40.282710N / 79.396427W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Good Condition
*NSTD RY 03 THLD BAR LOCATED ON BLAST PAD & NOT IN PROPER LOCATION; BLAST PAD CHEVRONS ARE INCOMPLETE. |
Non-precision instrument , Good Condition |
Runway 05/23
| Dimensions | 8222 x 100 ft (2506 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 1199.00 ft | 1135.00 ft |
| Coordinates | 40.265230N / 79.420883W | 40.280971N / 79.399769W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |