Liberal Mid-america Regional Airport (LBL)
Liberal Mid-america Regional Airport (LBL)
LBL
Liberal Mid-america Regional Airport (LBL)
Liberal, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LBL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-57-35.5000W/37-02-39.2000N -100.959861/37.044222 (Estimated) |
| Elevation | 2885 ft / 879.35 m (Surveyed) |
| Land | 2005 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Liberal, KS |
| Location | Seward County, KS |
| Magnetic Variation | 10E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LBL (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 12/1981 |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5721 x 150 ft (1744 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 2884.00 ft | 2876.00 ft |
| Coordinates | 37.038674N / 100.971046W | 37.049803N / 100.957215W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 17/35
| Dimensions | 7105 x 100 ft (2166 x 30 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2876.00 ft | 2875.00 ft |
| Coordinates | 37.053944N / 100.956438W | 37.034433N / 100.956391W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |