Lumberton Regional Airport (LBT)
Lumberton Regional Airport (LBT)
LBT
Lumberton Regional Airport (LBT)
Lumberton, NC
Latest photos of Lumberton Regional Airport (LBT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LBT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-03-34.4000W/34-36-35.3000N -79.059556/34.609806 (Estimated) |
| Elevation | 125 ft / 38.10 m (Estimated) |
| Land | 485 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Lumberton, NC |
| Location | Robeson County, NC |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LBT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5502 x 150 ft (1677 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 123.00 ft | 123.00 ft |
| Coordinates | 34.604278N / 79.067309W | 34.614945N / 79.054355W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 5003 x 150 ft (1525 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 125° | 127° |
| Physical elevation | 124.00 ft | 121.00 ft |
| Coordinates | 34.613968N / 79.064953W | 34.606093N / 79.051325W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |