Laconia Municipal Airport (LCI)
Laconia Municipal Airport (LCI)
LCI
Laconia Municipal Airport (LCI)
Laconia, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LCI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-25-04.2300W/43-34-22.9500N -71.417842/43.573042 (Estimated) |
| Elevation | 545 ft / 166.12 m (Surveyed) |
| Land | 448 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Laconia, NH |
| Location | Belknap County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LCI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 08/26
| Dimensions | 5890 x 100 ft (1795 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 68° | 127° |
| Physical elevation | 545.00 ft | 516.00 ft |
| Coordinates | 43.569956N / 71.428111W | 43.576128N / 71.407572W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |