Rickenbacker International Airport (LCK)
Rickenbacker International Airport (LCK)
LCK
Rickenbacker International Airport (LCK)
Columbus, OH
Latest photos of Rickenbacker International Airport (LCK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LCK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-55-40.1000W/39-48-49.6000N -82.927806/39.813778 (Estimated) |
| Elevation | 744 ft / 226.77 m (Surveyed) |
| Land | 4342 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles S of Columbus, OH |
| Location | Franklin County, OH |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LCK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 01/2005 |
| Federal Agreements | NPY |
Runway 05L/23R
| Dimensions | 11902 x 150 ft (3628 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05L | 23R | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 734.00 ft | 737.00 ft |
| Coordinates | 39.803354N / 82.944041W | 39.826331N / 82.913920W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 05R/23L
| Dimensions | 12102 x 200 ft (3689 x 61 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05R | 23L | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 735.00 ft | 739.00 ft |
| Coordinates | 39.801066N / 82.941978W | 39.824430N / 82.911354W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |