Linden Airport (LDJ)
Linden Airport (LDJ)
LDJ
Linden Airport (LDJ)
Linden, NJ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LDJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
074-14-40.5000W/40-37-02.8000N -74.244583/40.617444 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Surveyed) |
| Land | 188 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Linden, NJ |
| Location | Union County, NJ |
| Magnetic Variation | 13W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 777 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4140 x 100 ft (1262 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 76° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 18.00 ft |
| Coordinates | 40.616044N / 74.251818W | 40.618855N / 74.237370W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on right | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |