Lebanon Municipal Airport (LEB)
Lebanon Municipal Airport (LEB)
LEB
Lebanon Municipal Airport (LEB)
Lebanon, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LEB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-18-15.1000W/43-37-34.0000N -72.304194/43.626111 (Estimated) |
| Elevation | 603 ft / 183.79 m (Surveyed) |
| Land | 563 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Lebanon, NH |
| Location | Grafton County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LEB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 5496 x 100 ft (1675 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 562.00 ft | 574.00 ft |
| Coordinates | 43.625838N / 72.312058W | 43.633534N / 72.294212W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5200 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 564.00 ft | 603.00 ft |
| Coordinates | 43.629308N / 72.307363W | 43.615356N / 72.303272W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- TREES 5600 ' E OF ARPT AT 1253'. TREES 6700' E OF ARPT AT 1275'; TREES INDICATED ARE OBSTN LGTD.
- OCNL DEER AND BIRD ACTIVITY ON AND NEAR ARPT.
- HANG GLIDER OPNS VICINITY MT ASCUTNEY VT 20 MI SW LEB SFC-8000 FT DAYS.
- NO PRACTICE LOW APPROACH OR TOUCH & GO LANDING 0000-0700.
- NOISE ABATEMENT PROCS IN EFFECT; CTC AMGR. ALL ARR/DEP ACFT FOLLOW MANUFACTURER'S RCMDD PROC FOR QUIET OPN & MINIMUM NOISE.
- ESTAB PRIOR TO 1959.