Auburn/lewiston Municipal Airport (LEW)
Auburn/lewiston Municipal Airport (LEW)
LEW
Auburn/lewiston Municipal Airport (LEW)
Auburn/lewiston, ME
Latest photos of Auburn/lewiston Municipal Airport (LEW)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LEW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-17-00.6270W/44-02-54.5020N -70.283507/44.048473 (Estimated) |
| Elevation | 288 ft / 87.78 m (Surveyed) |
| Land | 555 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles SW of Auburn/lewiston, ME |
| Location | Androscoggin County, ME |
| Magnetic Variation | 17W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Montreal |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LEW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 270.00 ft | 263.00 ft |
| Coordinates | 44.042239N / 70.288058W | 44.054733N / 70.280206W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 2750 x 75 ft (838 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 256.00 ft | 288.00 ft |
| Coordinates | 44.051636N / 70.285148W | 44.045248N / 70.279585W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |