Angelina County Airport (LFK)
Angelina County Airport (LFK)
LFK
Angelina County Airport (LFK)
Lufkin, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LFK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-45-00.0000W/31-14-02.5000N -94.750000/31.234028 (Estimated) |
| Elevation | 295 ft / 89.92 m (Surveyed) |
| Land | 385 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Lufkin, TX |
| Location | Angelina County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LFK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5400 x 100 ft (1646 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 75° | 127° |
| Physical elevation | 284.00 ft | 296.00 ft |
| Coordinates | 31.234276N / 94.757440W | 31.238055N / 94.740733W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR |
Runway 15/33
| Dimensions | 4311 x 100 ft (1314 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 289.00 ft | 274.00 ft |
| Coordinates | 31.236906N / 94.753457W | 31.225751N / 94.748794W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |