La Guardia Airport (LGA)
La Guardia Airport (LGA)
LGA
La Guardia Airport (LGA)
New York, NY
Latest photos of La Guardia Airport (LGA)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-52-21.4000W/40-46-38.1000N -73.872611/40.777250 (Estimated) |
| Elevation | 21 ft / 6.40 m (Surveyed) |
| Land | 680 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of New York, NY |
| Location | Queens County, NY |
| Magnetic Variation | 12W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | ISP - New York |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LGA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I D S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 7001 x 150 ft (2134 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 12.00 ft |
| Coordinates | 40.769165N / 73.884120W | 40.785437N / 73.870672W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF1 |
| REIL | Yes | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 7.00 ft |
| Coordinates | 40.782297N / 73.878522W | 40.772071N / 73.857112W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | LOC/DME |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |
Runway 22X
| 22X | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | LDA/DME |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |