Long Beach /daugherty Field/ Airport (LGB)
Long Beach /daugherty Field/ Airport (LGB)
LGB
Long Beach /daugherty Field/ Airport (LGB)
Long Beach, CA
Latest photos of Long Beach /daugherty Field/ Airport (LGB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
118-09-06.2387W/33-49-03.9143N -118.151733/33.817754 (Estimated) |
| Elevation | 60 ft / 18.29 m (Surveyed) |
| Land | 1166 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Long Beach, CA |
| Location | Los Angeles County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LGB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07L/25R
| Dimensions | 6191 x 150 ft (1887 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 07L | 25R | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 57.00 ft | 37.00 ft |
| Coordinates | 33.822753N / 118.163520W | 33.822695N / 118.143135W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07R/25L
| Dimensions | 5421 x 150 ft (1652 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07R | 25L | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 53.00 ft | 31.00 ft |
| Coordinates | 33.813824N / 118.161302W | 33.813837N / 118.143448W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 10003 x 200 ft (3049 x 61 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 60.00 ft | 26.00 ft |
| Coordinates | 33.826201N / 118.161533W | 33.806865N / 118.138142W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | rollout | touchdown |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | Yes |
Runway 16L/34R
| Dimensions | 3330 x 75 ft (1015 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16L | 34R | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 40.00 ft | 34.00 ft |
| Coordinates | 33.821844N / 118.147958W | 33.812694N / 118.148014W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16R/34L
| Dimensions | 4470 x 75 ft (1362 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 16R | 34L | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 50.00 ft | 44.00 ft |
| Coordinates | 33.824862N / 118.155785W | 33.812580N / 118.155770W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- 6 FT LIGHTED CHAIN LINK FENCE LCTD 130 FT SOUTH OF CNTRLN OF TWY F. FENCE BEGINS NW CORNER OF ATCT & EXTENDS 400 FT TO WEST.
- ENGINE RUN-UPS, OTHER THAN PRE-FLIGHT, ARE LIMITED TO HRS OF 0700-2100 WEEKDAYS & 0900-2100 WEEKENDS & HOLIDAYS.
- HELIPAD H1, H2, H4, H5, & H6 20 X 20 ASPH. HELIPAD H3 35 X 300 ASPH.
- RY 12/30 FAA STRENGTH EVALUATION DC-10-10 440000 LBS; DC-10-30 550000 LBS; L-1011 460000 LBS.
- MAX LDG WGT FOR C17AT OR BYD GLIDE SLOPE OR RY AIMING POINT MARKING 538600 LBS; RY 30 LDG PRIOR TORY AIMING POINT MARKING 344000 LBS.
- AIRSHIPS MOORED IN INFIELD AND OPERATING INVOF ARPT.
- TOUCH & GO; STOP & GO; LOW APCH ONLY PERMITTED 0700-1900 WKDAYS & 0800-1500 WKENDS & HOLS ONLY ON RYS 07L/25R & 07R/25L UNLESS WEATHER CONDITIONS REQUIRE ATC TO DIRECT SUCH OPNS TO RYS 16R/34L & 16L/34R.
- MAX TKOF WGT DC-10 30/40 & MD-11 588100 LBS; C-17 538600 LBS. TWYS D3 & L3 WGT LIMITS A-340 DC-10 30/40 & MD-11 541000 LBS; C-17 450000 LBS.
- (A35-30) MAX LDG WGTS A-330 347000 LBS; A-340 379000 LBS; DC-10-10 & C-17 344000 LBS; DC10 3/40 & MD-11 379000 LBS; L-1011 354000 LBS. RY 12 MAX LDG WGT DC-10 30/40 & MD-11 588100 LBS; C-17 538600 LBS.
- NO TWY ACCESS TO RY 07L W OF TWY D; 4897 FT REMAINING ON RY 07L FROM TWY D.
- PRIOR NOTICE REQUESTED FOR MILITARY JETS AND CIVILIAN NON-STAGE III JETS, CTC NOISE ABATEMENT (562) 570-2635 OR FREQ 122.85 MON-FRI 0730-1630.
- ALL RYS CLSD 2200-0700 LCL EXCP RY 12/30.
- BIRDS ON & INV OF ARPT
- 11 FOOT LIGHTED FENCE LOCATED 77 FEET SOUTH OF CENTERLINE TWY D AT D2.
- TRNG HELIPADS H1; H2; H3 & H4 LOCATED N OF RY 12/30 MIDFIELD BTN TWYS G & K. TRNG HELIPADS H5 & H6 LOCATED S OF RY 12/30 BTN TWYS D & J FOR HOVER WORK ONLY.
- RY 12/30 LGTD DISTANCE REMAINING SIGNS WEST SIDE.
- NOISE LIMITS (DECIBELS SGL EVENT NOISE EXPOSURE LEVEL) RY 25R TKOF 92.0 LDG 88.0; RY 07L TKOF 88.0 LDG 92.0; RY 25L TKOF 95.0 LDG 93.0; RY 07R TKOF 95.0 LDG 92.0. RYS 12 & 30 0700-2200 TKOF 102.5 LDG 101.5; 0600-0700 & 2200-2300 TKOF 90.0 LDG 90.0; 2300-0600 TKOF 79.0 LDG 79.0.
- TWYS D3 AND L3 WGT LIMITS A340 DC10 30/40 & MD11 541000 LBS; C17 450000 LBS.
- PRVDD DAY USE ONLY; OPNS COORDINATED WITH ATCT.