Lagrange-callaway Airport (LGC)
Lagrange-callaway Airport (LGC)
LGC
Lagrange-callaway Airport (LGC)
Lagrange, GA
Latest photos of Lagrange-callaway Airport (LGC)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-04-21.4000W/33-00-31.9000N -85.072611/33.008861 (Estimated) |
| Elevation | 693 ft / 211.23 m (Surveyed) |
| Land | 751 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Lagrange, GA |
| Location | Troup County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 1007 ft |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LGC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 24° | 127° |
| Physical elevation | 678.00 ft | 694.00 ft |
| Coordinates | 33.004296N / 85.076816W | 33.016811N / 85.070080W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY MARKINGS BADLY FADED. |
Non-precision instrument , Good Condition
*RY MARKINGS BADLY FADED. |
Runway 13/31
| Dimensions | 5599 x 150 ft (1707 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 680.00 ft | 675.00 ft |
| Coordinates | 33.011931N / 85.079161W | 33.002733N / 85.064521W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |