Laguna Aaf (yuma Proving Ground) Airport (LGF)
Laguna Aaf (yuma Proving Ground) Airport (LGF)
LGF
Laguna Aaf (yuma Proving Ground) Airport (LGF)
Yuma Proving Ground(yuma), AZ
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
114-23-34.7198W/32-51-52.5063N -114.392978/32.864585 (Estimated) |
| Elevation | 433 ft / 131.98 m (Surveyed) |
| From nearest city | 12 nautical miles NE of Yuma Proving Ground(yuma), AZ |
| Location | Yuma County, AZ |
| Magnetic Variation | 13E (1980) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Phoenix |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | PRC - Prescott |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PRC (NOTAM-d service available) |
Runway 06/24
| Dimensions | 6043 x 100 ft (1842 x 30 m) |
| Surface | ASPH |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 367.00 ft | 425.00 ft |
| Coordinates | 32.859798N / 114.400843W | 32.863826N / 114.381752W |
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 6142 x 151 ft (1872 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 410.00 ft | 361.00 ft |
| Coordinates | 32.875593N / 114.392737W | 32.859016N / 114.396514W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |