Logan-cache Airport (LGU)
Logan-cache Airport (LGU)
LGU
Logan-cache Airport (LGU)
Logan, UT
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LGU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-51-05.7938W/41-47-28.6217N -111.851609/41.791284 (Estimated) |
| Elevation | 4457 ft / 1358.49 m (Surveyed) |
| Land | 739 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Logan, UT |
| Location | Cache County, UT |
| Magnetic Variation | 14E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | CDC - Cedar City |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LGU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 08/2008 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 5005 x 75 ft (1526 x 23 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 4440.00 ft | 4452.00 ft |
| Coordinates | 41.790962N / 111.865101W | 41.783630N / 111.849585W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Poor Condition | Basic , Poor Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 9010 x 100 ft (2746 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 4457.00 ft | 4457.00 ft |
| Coordinates | 41.805845N / 111.847640W | 41.781153N / 111.849208W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |