Lincoln Rgnl/karl Harder Field Airport (LHM)
Lincoln Rgnl/karl Harder Field Airport (LHM)
LHM
Lincoln Rgnl/karl Harder Field Airport (LHM)
Lincoln, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LHM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-21-04.8000W/38-54-33.0000N -121.351333/38.909167 (Estimated) |
| Elevation | 121 ft / 36.88 m (Surveyed) |
| Land | 725 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles W of Lincoln, CA |
| Location | Placer County, CA |
| Magnetic Variation | 14E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | RIU - Rancho Murieta |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RIU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 15/33
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 120.00 ft | 120.00 ft |
| Coordinates | 38.917130N / 121.354012W | 38.901193N / 121.348663W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway H1
| Dimensions | 60 x 60 ft (18 x 18 m) |
| Surface | CONC |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Coordinates | 38.903469N / 121.345435W | 0.000000N / 0.000000W |
| Traffic pattern | Left | Left |