Fairfield County Airport (LHQ)
Fairfield County Airport (LHQ)
LHQ
Fairfield County Airport (LHQ)
Lancaster, OH
Latest photos of Fairfield County Airport (LHQ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LHQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-39-25.5457W/39-45-20.2983N -82.657096/39.755638 (Estimated) |
| Elevation | 868 ft / 264.57 m (Surveyed) |
| Land | 130 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Lancaster, OH |
| Location | Fairfield County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LHQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5004 x 75 ft (1525 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 857.00 ft | 868.00 ft |
| Coordinates | 39.756121N / 82.665972W | 39.755155N / 82.648220W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 10 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 28 MARKINGS FADED. |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |