La Junta Municipal Airport (LHX)
La Junta Municipal Airport (LHX)
LHX
La Junta Municipal Airport (LHX)
La Junta, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LHX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-30-35.1000W/38-03-00.0000N -103.509750/38.050000 (Estimated) |
| Elevation | 4229 ft / 1289.00 m (Surveyed) |
| Land | 4200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of La Junta, CO |
| Location | Otero County, CO |
| Magnetic Variation | 09E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LHX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 08/26
| Dimensions | 6849 x 75 ft (2088 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4229.00 ft | 4154.00 ft |
| Coordinates | 38.048139N / 103.523340W | 38.048204N / 103.499562W |
| Gradient | 1.10 | 1.10 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 12/30
| Dimensions | 5803 x 60 ft (1769 x 18 m) |
| Surface | ASPH-CONC-P |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4186.00 ft | 4158.00 ft |
| Coordinates | 38.057823N / 103.514857W | 38.046511N / 103.500667W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway H1
| Dimensions | 145 x 145 ft (44 x 44 m) |
| Surface | ASPH-F |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |