Triangle North Executive Airport (LHZ)
Triangle North Executive Airport (LHZ)
LHZ
Triangle North Executive Airport (LHZ)
Louisburg, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LHZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-19-48.9000W/36-01-24.1000N -78.330250/36.023361 (Estimated) |
| Elevation | 368 ft / 112.17 m (Surveyed) |
| Land | 388 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SW of Louisburg, NC |
| Location | Franklin County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LHZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 5498 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 368.00 ft | 329.00 ft |
| Coordinates | 36.017356N / 78.335920W | 36.029341N / 78.324606W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |