Lihue Airport (LIH)
Lihue Airport (LIH)
LIH
Lihue Airport (LIH)
Lihue, HI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LIH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
159-20-20.2487W/21-58-33.5389N -159.338958/21.975983 (Estimated) |
| Elevation | 153 ft / 46.63 m (Surveyed) |
| Land | 915 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Lihue, HI |
| Location | Kauai County, HI |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Hawaiian Islands |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Boundary ARTCC | ZHN - Honolulu Control Facility |
| Tie-in FSS | HNL - Honolulu |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LIH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 152.00 ft | 80.00 ft |
| Coordinates | 21.972905N / 159.348818W | 21.985554N / 159.335252W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6500 x 150 ft (1981 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Physical elevation | 92.00 ft | 92.00 ft |
| Coordinates | 21.981682N / 159.335879W | 21.963790N / 159.335882W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway H1
| Dimensions | 64 x 64 ft (20 x 20 m) |
| Surface | ASPH-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| REIL | No | |
| CL lights | No | |
| TDZ lights | No |