Bill And Hillary Clinton National/adams Fi Airport (LIT)
Bill And Hillary Clinton National/adams Fi Airport (LIT)
LIT
Bill And Hillary Clinton National/adams Fi Airport (LIT)
Little Rock, AR
Latest photos of Bill And Hillary Clinton National/adams Fi Airport (LIT)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LIT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-13-29.2000W/34-43-46.0000N -92.224778/34.729444 (Estimated) |
| Elevation | 266 ft / 81.08 m (Surveyed) |
| Land | 2000 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of Little Rock, AR |
| Location | Pulaski County, AR |
| Magnetic Variation | 02E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LIT (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPSY3 |
Runway 04L/22R
| Dimensions | 8273 x 150 ft (2522 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04L | 22R | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 253.00 ft | 262.00 ft |
| Coordinates | 34.722513N / 92.238023W | 34.738155N / 92.218049W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS/DME |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| REIL | No | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 04R/22L
| Dimensions | 8251 x 150 ft (2515 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04R | 22L | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 266.00 ft | 259.00 ft |
| Coordinates | 34.719386N / 92.221220W | 34.734985N / 92.201296W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown, rollout | touchdown, rollout |
| Approach light | MALSR | MALSF |
| CL lights | Yes | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 6224 x 150 ft (1897 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 2° |
| Physical elevation | 259.00 ft | 253.00 ft |
| Coordinates | 34.739790N / 92.238094W | 34.722696N / 92.238640W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |