Lancaster County-mc Whirter Field Airport (LKR)
Lancaster County-mc Whirter Field Airport (LKR)
LKR
Lancaster County-mc Whirter Field Airport (LKR)
Lancaster, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LKR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-51-16.5243W/34-43-22.4558N -80.854590/34.722904 (Estimated) |
| Elevation | 486 ft / 148.13 m (Surveyed) |
| Land | 301 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of Lancaster, SC |
| Location | Lancaster County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 6004 x 101 ft (1830 x 31 m) |
| Surface | CONC-E |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 459.00 ft | 486.00 ft |
| Coordinates | 34.718597N / 80.863108W | 34.727212N / 80.846072W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |