Louisa County/freeman Field Airport (LKU)
Louisa County/freeman Field Airport (LKU)
LKU
Louisa County/freeman Field Airport (LKU)
Louisa, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LKU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-58-12.5000W/38-00-35.4000N -77.970139/38.009833 (Estimated) |
| Elevation | 493 ft / 150.27 m (Surveyed) |
| Land | 171 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Louisa, VA |
| Location | Louisa County, VA |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LKU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 4300 x 100 ft (1311 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 82° | 127° |
| Physical elevation | 469.00 ft | 493.00 ft |
| Coordinates | 38.009037N / 77.977522W | 38.010613N / 77.962731W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |