Naper Aero Club Airport (LL10)
Naper Aero Club Airport (LL10)
LL10
Naper Aero Club Airport (LL10)
Naperville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LL10 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-12-12.2420W/41-44-05.1060N -88.203401/41.734752 (Estimated) |
| Elevation | 708 ft / 215.80 m (Estimated) |
| Land | 21 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Naperville, IL |
| Location | Du Page County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1995) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | FDC |
Runway 09/27
| Dimensions | 1750 x 70 ft (533 x 21 m) |
| Surface | TURF |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 2575 x 30 ft (785 x 9 m) |
| Surface | ASPH |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 702.00 ft | 706.00 ft |
| Coordinates | 41.738561N / 88.203067W | 41.731500N / 88.203403W |
| Traffic pattern | Left | Left |