Palm Beach County Park Airport (LNA)
Palm Beach County Park Airport (LNA)
LNA
Palm Beach County Park Airport (LNA)
West Palm Beach, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LNA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-05-06.2326W/26-35-35.0000N -80.085065/26.593056 (Estimated) |
| Elevation | 14 ft / 4.27 m (Surveyed) |
| Land | 304 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of West Palm Beach, FL |
| Location | Palm Beach County, FL |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Miami |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZMA - Miami |
| Tie-in FSS | MIA - Miami |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 3256 x 75 ft (992 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 14.00 ft |
| Coordinates | 26.590118N / 80.089318W | 26.597716N / 80.084042W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 09/27
| Dimensions | 3489 x 75 ft (1063 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 12.00 ft | 13.00 ft |
| Coordinates | 26.591315N / 80.090974W | 26.590986N / 80.080305W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 15/33
| Dimensions | 3421 x 100 ft (1043 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 14.00 ft | 13.00 ft |
| Coordinates | 26.598303N / 80.085400W | 26.589995N / 80.080480W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |