Lonesome Pine Airport (LNP)
Lonesome Pine Airport (LNP)
LNP
Lonesome Pine Airport (LNP)
Wise, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LNP |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-31-48.0000W/36-59-15.1000N -82.530000/36.987528 (Estimated) |
| Elevation | 2684 ft / 818.08 m (Surveyed) |
| Land | 417 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Wise, VA |
| Location | Wise County, VA |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LNP (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5280 x 100 ft (1609 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 56° | 127° |
| Physical elevation | 2670.00 ft | 2684.00 ft |
| Coordinates | 36.983482N / 82.537506W | 36.991553N / 82.522489W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| Approach light | ODALS | |
| REIL | Yes | Yes |