Tri-county Regional Airport (LNR)
Tri-county Regional Airport (LNR)
LNR
Tri-county Regional Airport (LNR)
Lone Rock, WI
Latest photos of Tri-county Regional Airport (LNR)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LNR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-10-47.4000W/43-12-42.7000N -90.179833/43.211861 (Estimated) |
| Elevation | 717 ft / 218.54 m (Surveyed) |
| Land | 225 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Lone Rock, WI |
| Location | Sauk County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LNR (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 714.00 ft | 717.00 ft |
| Coordinates | 43.212584N / 90.187169W | 43.212679N / 90.168413W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1850 x 60 ft (564 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 715.00 ft | 716.00 ft |
| Coordinates | 43.212319N / 90.185348W | 43.207244N / 90.185402W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |