Wings Field Airport (LOM)
Wings Field Airport (LOM)
LOM
Wings Field Airport (LOM)
Philadelphia, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-15-54.5000W/40-08-15.2000N -75.265139/40.137556 (Estimated) |
| Elevation | 302 ft / 92.05 m (Surveyed) |
| Land | 217 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Philadelphia, PA |
| Location | Montgomery County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1200 ft |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Tie-in FSS | IPT - Williamsport |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOM (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 06/24
| Dimensions | 3700 x 75 ft (1128 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 53° | 127° |
| Physical elevation | 302.00 ft | 279.00 ft |
| Coordinates | 40.134516N / 75.270423W | 40.140614N / 75.259841W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- NOISE ABATEMENT RYS 06 & 24 - NO TURNS AFTER TKOF BEFORE 1000 FT AGL. AVOID OVERFLIGHT OF SCHOOLS EAST & WEST OF ARPT.
- LARGE FLOCKS OF GEESE ON & INVOF ARPT.
- DEER ON & INVOF ARPT.
- FOR SVC AFTER HRS CTC 215-646-0400.
- PPR ALL ACFT EXCEEDING 12,500 LBS TKOF GROS WEIGHT OR ABOVE CALL 215-646-0400.
- EXISTED PRIOR TO 1959.