Lewis University Airport (LOT)
Lewis University Airport (LOT)
LOT
Lewis University Airport (LOT)
Chicago/romeoville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-05-46.3000W/41-36-29.2000N -88.096194/41.608111 (Estimated) |
| Elevation | 679 ft / 206.96 m (Surveyed) |
| Land | 732 acres |
| From nearest city | 20 nautical miles SW of Chicago/romeoville, IL |
| Location | Will County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 02/20
| Dimensions | 6500 x 100 ft (1981 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 13° | 127° |
| Physical elevation | 679.00 ft | 666.00 ft |
| Coordinates | 41.599232N / 88.100897W | 41.616559N / 88.095256W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 5696 x 75 ft (1736 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 673.00 ft | 664.00 ft |
| Coordinates | 41.608037N / 88.104444W | 41.608654N / 88.083633W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |