Bowman Field Airport (LOU)
Bowman Field Airport (LOU)
LOU
Bowman Field Airport (LOU)
Louisville, KY
Latest photos of Bowman Field Airport (LOU)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-39-49.4966W/38-13-40.7425N -85.663749/38.227984 (Estimated) |
| Elevation | 546 ft / 166.42 m (Surveyed) |
| Land | 426 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles SE of Louisville, KY |
| Location | Jefferson County, KY |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 4358 x 75 ft (1328 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 60° | 127° |
| Physical elevation | 544.00 ft | 531.00 ft |
| Coordinates | 38.225425N / 85.669450W | 38.231482N / 85.656366W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 3580 x 75 ft (1091 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 539.00 ft | 519.00 ft |
| Coordinates | 38.231368N / 85.668471W | 38.223457N / 85.661075W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes |
- COMPASS ROSE LOCATED AT THE ADMINISTRATION BUILDING IS NOT FOR ACFT COMPASS CALIBRATION USE.
- STAGE 3 COMPLIANCE RQRD FOR TURBOJET ACFT; PPR FOR ALL ACFT OVER 30000 LBS GWT. CALL AMGR 502-368-6524 FOR PPR.
- WHEN ATCT CLSD TRNG OPNS PROHIBITED.
- NMRS OBSTNS, PRIMARLIY TREES IN ALL RY APCH SFCS.
- FLT NOTIFICATION SERVICE(ADCUS) AVBL.
- BE ALERT FOR BIRDS ON & INVOF ARPT DURG DALGT HRS.
- RY 06, +24' BLDG, 262' RT OF RY END, VIOLATES 7:1 TRANSITIONAL SFC.
- EXISTED PRIOR TO 1959.