London-corbin Arpt-magee Fld Airport (LOZ)
London-corbin Arpt-magee Fld Airport (LOZ)
LOZ
London-corbin Arpt-magee Fld Airport (LOZ)
London, KY
Latest photos of London-corbin Arpt-magee Fld Airport (LOZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LOZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-04-38.6000W/37-05-12.8000N -84.077389/37.086889 (Estimated) |
| Elevation | 1212 ft / 369.42 m (Surveyed) |
| Land | 186 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of London, KY |
| Location | Laurel County, KY |
| Magnetic Variation | 05W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOZ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 5751 x 150 ft (1753 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 1212.00 ft | 1182.00 ft |
| Coordinates | 37.082065N / 84.085192W | 37.091720N / 84.069590W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |