Lorain County Regional Airport (LPR)
Lorain County Regional Airport (LPR)
LPR
Lorain County Regional Airport (LPR)
Lorain/elyria, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LPR |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-10-39.5000W/41-20-39.4000N -82.177639/41.344278 (Estimated) |
| Elevation | 793 ft / 241.71 m (Surveyed) |
| Land | 1149 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles S of Lorain/elyria, OH |
| Location | Lorain County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1965) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | CLE - Cleveland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LPR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 793.00 ft | 787.00 ft |
| Coordinates | 41.341377N / 82.185882W | 41.347176N / 82.169372W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |