Mt Pleasant Rgnl-faison Field Airport (LRO)
Mt Pleasant Rgnl-faison Field Airport (LRO)
LRO
Mt Pleasant Rgnl-faison Field Airport (LRO)
Mount Pleasant, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LRO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-46-58.3000W/32-53-52.2000N -79.782861/32.897833 (Estimated) |
| Elevation | 12 ft / 3.66 m (Surveyed) |
| Land | 300 acres |
| From nearest city | 9 nautical miles NE of Mount Pleasant, SC |
| Location | Charleston County, SC |
| Magnetic Variation | 07W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 988 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 3700 x 75 ft (1128 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 11.00 ft | 11.00 ft |
| Coordinates | 32.902791N / 79.784216W | 32.892884N / 79.781504W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |