Las Cruces International Airport (LRU)
Las Cruces International Airport (LRU)
LRU
Las Cruces International Airport (LRU)
Las Cruces, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LRU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-55-19.1000W/32-17-21.9000N -106.921972/32.289417 (Estimated) |
| Elevation | 4456 ft / 1358.19 m (Surveyed) |
| Land | 2193 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles W of Las Cruces, NM |
| Location | Dona Ana County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LRU (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 01/1981 |
| Federal Agreements | NGPSY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 7501 x 105 ft (2286 x 32 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 4436.00 ft | 4452.00 ft |
| Coordinates | 32.284576N / 106.932103W | 32.296502N / 106.912311W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left |
Runway 08/26
| Dimensions | 6069 x 100 ft (1850 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4436.00 ft | 4436.00 ft |
| Coordinates | 32.284951N / 106.932236W | 32.284957N / 106.912604W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
Runway 12/30
| Dimensions | 7506 x 100 ft (2288 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4457.00 ft | 4436.00 ft |
| Coordinates | 32.299187N / 106.929939W | 32.284601N / 106.912771W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |