Lordsburg Municipal Airport (LSB)
Lordsburg Municipal Airport (LSB)
LSB
Lordsburg Municipal Airport (LSB)
Lordsburg, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LSB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
108-41-30.2600W/32-20-00.4700N -108.691739/32.333464 (Estimated) |
| Elevation | 4289 ft / 1307.29 m (Surveyed) |
| Land | 752 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Lordsburg, NM |
| Location | Hidalgo County, NM |
| Magnetic Variation | 11E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ABQ (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NR |
Runway 01/19
| Dimensions | 3250 x 50 ft (991 x 15 m) |
| Surface | DIRT-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*THLD MARKED WITH TIRES. |
*THLD MARKED WITH TIRES. |
Runway 12/30
| Dimensions | 5011 x 75 ft (1527 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4278.00 ft | 4277.00 ft |
| Coordinates | 32.337230N / 108.697162W | 32.328331N / 108.684787W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition |
Basic , Good Condition
*RY CNTRLN AND NUMBER FADED. |