Cincinnati Municipal Airport Lunken Field Airport (LUK)
Cincinnati Municipal Airport Lunken Field Airport (LUK)
LUK
Cincinnati Municipal Airport Lunken Field Airport (LUK)
Cincinnati, OH
Latest photos of Cincinnati Municipal Airport Lunken Field Airport (LUK)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LUK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-25-07.0000W/39-06-12.0000N -84.418611/39.103333 (Estimated) |
| Elevation | 483 ft / 147.22 m (Surveyed) |
| Land | 1140 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Cincinnati, OH |
| Location | Hamilton County, OH |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LUK (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | IV A U 11/1974 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03L/21R
| Dimensions | 3802 x 100 ft (1159 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 03L | 21R | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 483.00 ft | 478.00 ft |
| Coordinates | 39.099614N / 84.424162W | 39.109243N / 84.418993W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 03R/21L
| Dimensions | 6101 x 150 ft (1860 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03R | 21L | |
|---|---|---|
| Alignment | 21° | 127° |
| Physical elevation | 481.00 ft | 475.00 ft |
| Coordinates | 39.092721N / 84.419494W | 39.108358N / 84.411787W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-box on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 07/25
| Dimensions | 5128 x 100 ft (1563 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 482.00 ft | 475.00 ft |
| Coordinates | 39.102584N / 84.427927W | 39.109173N / 84.411960W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |