South Haven Area Regional Airport (LWA)
South Haven Area Regional Airport (LWA)
LWA
South Haven Area Regional Airport (LWA)
South Haven, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-15-20.3000W/42-21-04.3000N -86.255639/42.351194 (Estimated) |
| Elevation | 666 ft / 203.00 m (Surveyed) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of South Haven, MI |
| Location | Van Buren County, MI |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 4801 x 75 ft (1463 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 44° | 127° |
| Physical elevation | 652.00 ft | 666.00 ft |
| Coordinates | 42.347848N / 86.260046W | 42.357357N / 86.247756W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 3275 x 190 ft (998 x 58 m) |
| Surface | TURF-F |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Coordinates | 42.352171N / 86.262694W | 42.346144N / 86.253722W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 14 & 32 DSPLCD THLDS MKD WITH 3 THREE FT YELLOW CONES. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |