Greenbrier Valley Airport (LWB)
Greenbrier Valley Airport (LWB)
LWB
Greenbrier Valley Airport (LWB)
Lewisburg, WV
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
080-23-58.1000W/37-51-29.9000N -80.399472/37.858306 (Estimated) |
| Elevation | 2301 ft / 701.34 m (Surveyed) |
| Land | 472 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Lewisburg, WV |
| Location | Greenbrier County, WV |
| Magnetic Variation | 08W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | EKN - Elkins |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 703-724-4288 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 04/22
| Dimensions | 7003 x 150 ft (2135 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 35° | 127° |
| Physical elevation | 2287.00 ft | 2292.00 ft |
| Coordinates | 37.850459N / 80.406488W | 37.866154N / 80.392476W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |