Lawrence Municipal Airport (LWC)
Lawrence Municipal Airport (LWC)
LWC
Lawrence Municipal Airport (LWC)
Lawrence, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | LWC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-12-59.3000W/39-00-40.0000N -95.216472/39.011111 (Estimated) |
| Elevation | 833 ft / 253.90 m (Surveyed) |
| Land | 486 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Lawrence, KS |
| Location | Douglas County, KS |
| Magnetic Variation | 04E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LWC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 3901 x 75 ft (1189 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 19° | 127° |
| Physical elevation | 832.00 ft | 831.00 ft |
| Coordinates | 39.005281N / 95.219966W | 39.015397N / 95.215458W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 15/33
| Dimensions | 5700 x 100 ft (1737 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 831.00 ft | 827.00 ft |
| Coordinates | 39.018658N / 95.220090W | 39.004657N / 95.211131W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
| Approach light | MALSR |